Adventní Salcburk

Poslední týden před Vánocemi jsme se studenty vyrazili na dvoudenní exkurzi do rakouského Salcburku a okolí.

Adventní trhy v Salzburgu jsou považovány za jedny z nejstarších a také nejkrásnějších adventních trhů v Evropě. Vyhlášený Ježíškův trh se zde koná již od konce 15. století. V nedaleké obci Oberndorf vznikla v roce 1818 snad nejznámější koleda na světě Tichá noc, svatá noc. Do Oberndorfu směřovala také naše první delší zastávka. Jako každý, kdo do této obce zavítá, tak i my jsme navštívili malou kapli Tiché noci. Odtud jsme se vydali na krátkou návštěvu Německa, stačilo přejít most přes řeku Salzach a už jsme byli v německém městě Laufen.

Pozdní odpoledne a část večera jsme strávili prozkoumáváním adventních trhů v historické části Salcburku. Procházka vyzdobeným Salcburkem je opravdu velkým zážitkem. Kromě hlavních trhů na Chrámovém a Rezidenčním náměstí stojí za to zajít na adventní „minitrhy“, které se nacházejí ve vyzdobených vnitřních dvorních traktech historických domů na nejznámější salzburské ulici Getreidegasse. V této ulici stojí rodný dům Wolfganga Amadea Mozarta.

Druhý den ráno jsme s paní průvodkyní vyšli na procházku historickým centrem Salcburku (UNESCO). Navštívili jsme interiéry Salzburské rezidence, kde po staletí sídlili salcburští arcibiskupové. Zde jsme mohli obdivovat nádherné fresky na stěnách, dále například bílý sál, zařízený ve stylu krále Ludvíka XIV. či císařský sál, zdobený vyobrazeními císařů a králů. Poté jsme se lanovkou vydali na Hohensalzburg, jednu z největších pevností v Evropě, tyčící se nad centrem Salcburku.

Pak už nás čekala jen dlouhá cesta domů. Už teď se těšíme na adventní exkurzi v roce 2023!

1

Spolupracujeme