Byli jsme v Miláně

V rámci programu Erasmus + vyjelo 12 žáků třetího a čtvrtého ročníku oboru Veterinární prevence na zkušenou do Milána. Všichni odjížděli s očekáváním, že prožijí tři zajímavé a nezapomenutelné týdny na odborných veterinárních pracovištích.

Po příjezdu a ubytování v hostelu Woodhouse na předměstí Milána jsme netrpělivě čekali na pracovníky EVOLVA, kteří odbornou praxi v zahraničí organizovali. Na prvním setkání byly vyřízeny nezbytné formality a rozjeli jsme se na pracoviště podle rozpisu. Pracovali jsme ve dvojicích na různorodých pracovištích pod vedením italských tutorů.

Tři týdny jsou dlouhá doba, ale všichni statečně zvládli větší či menší nároky na ně kladené, zvládli nepřízeň počasí i pro nás neobvyklé stravovací návyky. Překonali i jazykovou bariéru, která byla dána česko – anglicko- italskou konverzací.

Příjemným zpestřením pobytu byla návštěva přírodovědného muzea a hradu.

Při našem pobytu jsme poznali, že není všechno zlato, co se třpytí, ale také to, že ve světě se neztratíme. 

MVDr. Hana Kuběnová + studenti
Evropská komise neodpovídá za výše uvedené informace.

Studenti VASS na zkušené v Budapešti

Ve dnech 24. 9. – 15. 10. 2016 se studenti naší školy zúčastnili odborné praktické stáže v Budapešti, organizované v rámci mezinárodního vzdělávacího programu Evropské unie ERASMUS+. Šest studentů ze střední školy z oborů Kuchař – číšník a Hotelnictví a turismus a šest studentů z vyšší odborné školy oboru Cestovní ruch absolvovalo praxi na různých pracovních pozicích ve vybraných luxusních budapešťských hotelech. Studenti tak mohli nahlédnout „pod pokličku“ těchto hotelů, zjistili, jak hotel funguje - od uklízení pokojů, přes práci na recepci, obsluhu hostů v restauraci, péči o ubytované hosty na pozici hostesek až po práci v kanceláři managementu hotelu. Kromě odborných znalostí a dovedností uplatnili v plné míře své jazykové znalosti – v první řadě angličtinu. Ta však někde nestačila, neboť personál hotelů pocházel z různých evropských zemí, pak tedy přišla na řadu také ruština, němčina nebo španělština.

Součástí praxe nebyla jen práce, ale také kulturní a vzdělávací akce, které studenti měli možnost absolvovat ve volném čase po práci či o víkendech. Za tři týdny prošli Budapešť křížem krážem, navštívili nejvýznamnější památky, muzea a atrakce města, ochutnali mnoho maďarských specialit …

Snad největším přínosem pobytu je získaná zkušenost. Studenti byli schopni být po tři týdny bez rodičovské péče, starali se sami o sebe, zvládli pracovní povinnosti, a to vše v cizí zemi, kde se mluví jazykem, kterému běžní Evropané nerozumí.

Mgr. Nataša Reitschmiedová
Evropská komise neodpovídá za výše uvedené informace.

Odborná stáž do Vídně

Studentky 2. a 3. ročníku oboru Diplomovaná všeobecná sestra Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy Boskovice, příspěvkové organizace vyjely v rámci programu ERASMUS + na odbornou stáž do Vídně.

Tři týdny tam nejen pracují v zařízeních zdravotně-sociální péče, ale také poznávají kulturu a život ve Vídni. Doprava, pobyt, včetně stravy, ubytování v hostelu a jízdenky na MHD jsou zajištěny v rámci projektu. Volný čas studentky tráví různě – mohou navštívit kulturní a historické památky, nákupní centra, posedět v místních kavárnách… . Z jejich postřehů: 9. 10. 2016 jsme s průvodkyní absolvovaly prohlídku dechberoucího historického centra Vídně a rozsáhlého Přírodovědeckého muzea. Příští týden se už těšíme na návštěvu letního sídla Habsburků Schönbrunnu a přilehlých zahrad. Zatím můžeme říci, že Vídeň je úchvatné, multikulturní, pulzující velkoměsto s přátelskými a ohleduplnými obyvateli, ve kterém se překvapivě dobře orientujeme. Metro, tramvaje i vlaky, které neustále využíváme, jsou čisté. Vše je přehledně označeno a zatím jsme nezabloudily.

Mgr. Monika Šplíchalová, Mgr. Veronika Pospíšilová + skupina 12 studentek
Evropská komise neodpovídá za výše uvedené informace.

Spolupracujeme