V úterý 11. 10. 2022 se žáci tříd  VP2 a EP2 vydali ve společnosti paní učitelky Šmerdové na exkurzi do muzea nejznámějšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau, který se nachází v Polsku na území obcí Osvětim a Březinka. 
Stali jsme se očitými svědky minulosti - krutosti nacistické ideologie v rámci tzv. „konečného řešení židovské otázky“. Za doprovodu místních průvodců jsme navštívili první část táborového komplexu Auschwitz 1 ve městě Osvětim a následně jsme se přesunuli do rozsáhlého komplexu areálu Auschwitz 2 nebo také Birkenau na území polské vesnice Březinka.
Hlavní část tábora v Osvětimi je přebudována v muzeum, které je svědkem krutosti páchané na vězních rozdílných ras, vyznání i sexuality. Průvodci nás prováděli okolo velkého množství expozic s relikty z aktivních let tábora, které se zachovaly.  Prohlídka vedla také přes zeď, u které se popravovalo, nebo přes první vybudovanou plynovou komoru a krematorium, které se v táboře nachází dodnes.
Ve druhé části tábora v Březince nás čekal velmi realistický pohled na známé kolejnice, po nichž sem vlaky dopravily přes milion vězňů. Většina obrovského komplexu, který čítal přes 320 budov, byla však poničena a ze spousty dřevěných ubytovacích jednotek zbyly pouze komíny, v nichž se nikdy netopilo. Prošli jsme okolo ruin plynových komor a pitevny jednoho z největších monster celé nacistické ideologie, doktora Josefa Mengeleho, který byl známý svými pokusy na lidech, hlavně na dvojčatech. 
Exkurze do koncentračního tábora nám ukázala, jak strašné mohou být následky toho, když uvolníme extrémistům cestu k moci.  Považuji za podstatné si připomínat oběti této hrůzné ideologie. Musíme se z minulosti poučit. Nesmíme dopustit, aby se taková zvěrstva opakovala…

Radek Raputa

Spolupracujeme