Tak jako každý rok vyrazili i letos v září naši studenti ze střední a vyšší odborné školy na odbornou exkurzi do zahraničí. A stejně jako vloni to byla jedna z nejnavštěvovanějších destinací v Evropě – Itálie. Tentokrát bylo naším cílem Toskánsko a pobřeží Ligurského moře. Pomyslný tábor jsme rozbili v kempu v Pise, kde jsme se ubytovali v komfortních mobilních domech. Odtud jsme vyráželi za místními pamětihodnostmi.

První den jsme navštívili slavnou šikmou věž v Pise, kde se nám po vystoupání 294 schodů naskytl dechberoucí výhled na přilehlou Katedrálu nanebevzetí panny Marie, Baptisterium
a majestátní hřbitov Camposanto. Poté následoval přejezd do města Lucca, které se jako jedna z mála pyšní dochovanými středověkými hradbami a mimo jiné je rodištěm slavného hudebního skladatele Giacoma Pucciniho. Poslední zastávkou bylo městečko Montecarlo, které roku 1332 založil český král Karel IV. Nad zdejší hradní branou je dodnes k vidění reliéf s českým lvem.

Druhý den jsme vyjeli na celodenní výlet na Ligurskou riviéru, kde se nachází národní park Cinque Terre (Pět zemí), zapsaný na seznam UNESCO. Hlavním lákadlem je pět malebných rybářských vesniček, jejichž domy jsou postaveny na skalnatých útesech nad mořem a jsou přístupné pouze vlakem či lodí. Navzdory davům turistů i přeplněným vlakům jsme si užili krásné výhledy i koupání v moři.

Další den nás autobus dopravil do přístavního města Piombino, odkud jsme se vydali na hodinovou plavbu trajektem na ostrov Elba. Zde jsme si prošli historický přístav Portoferraio, navštívili vilu, ve které žil Napoleon Bonaparte, a opět si zaplavali ve slané vodě v blízkosti místní pevnosti.

Poslední den jsme strávili ve Florencii, perle renesance a hlavním městě Toskánska. Prošli jsme se po proslulém Mostě zlatníků – Ponte Vechio, obdivovali sochu Davida od Michelangela
i majestátnost katedrály Santa Maria del Fiore, která je považována za jednu z nejhezčích na světě, a došlo i na degustaci vyhlášené italské zmrzliny. V šest hodin odpoledne nám nezbylo nic jiného než zvolat „arrivederci“ a vydat se na cestu domů.

Věříme, že si všichni účastnici tuto návštěvu Itálie užili a těšíme se, že se na podobný výjezd za hranice všedních dnů vydáme opět i příští školní rok.

 

REI, VYB

1

Spolupracujeme