Projekt - Šachový stůl

Máme rádi šachy. Hrajeme je všude, kde je připojení k internetu. Myšlenka pořídit šachový stůl přišla ve chvíli, kdy jsme v jedné hodině pana učitele Marka hráli šachy na počítači. Zeptal se nás, proč je hrajeme online, když u stolu se šachovnicí je to lepší. A vtom jsme si uvědomili, že je ve škole nemáme kde hrát.

Svoje šachy do školy nosit nechceme, škola nám šachy nekoupí. Jak to udělat, abychom je měli kde hrát? Napadlo nás tedy umístit někde veřejný šachový stůl. Takové stoly jsme už v několika městech viděli, například v Praze, kde je už před několika lety začal instalovat Ondřej Kobza. Shodli jsme se na tom, že by je Boskovice mohly mít taky.

Abychom nemuseli shánět sponzora, nebo si stůl pořídit za své peníze, přišel pan učitel s myšlenkou zapojit se do programu ExtraTřída. Program ExtraTřída zajišťuje Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno (www.lipka.cz). Když nás pan učitel seznámil s podmínkami, zjistili jsme, že v rámci tohoto programu lze realizovat jakýkoli projekt s pozitivním dopadem na život v obci, kde se daná škola nachází – tedy pořídit i náš šachový stůl! A to nejlepší zjištění bylo, že pokud bychom uspěli se žádostí, mohli bychom dostat až 20 000 Kč!

Prvním krokem bylo vytvořit tým, který by na tomto projektu pracoval. Bylo nás šest a hned jsme začali plánovat, jak stůl uděláme. Plány byly velké, ale čím více nápadů jsme měli, tím více jsme si uvědomovali, že projekt musíme maximálně zjednodušit, jinak ho nezvládneme. Mezitím začali lidé z týmu postupně odstupovat, až jsme nakonec zbyli pouze tři.

Pan učitel nám s přípravou projektu pomohl. Nejprve jsme provedli malý průzkum zaměřený na hledání optimálního místa pro umístění šachového stolu. Dále jsme vybírali typ stolu. Nejprve jsme zvolili betonový, aby dlouho vydržel a abychom se vešli do rozpočtu. Pak jsme podali žádost a čekali na její schválení. Se žádostí jsme uspěli, ale stalo se, co jsme nečekali. V důsledku války na Ukrajině se začalo zdražovat a stůl, který jsme chtěli pořídit, stál nyní téměř dvojnásobek. Museli jsme proto vymyslet jinou variantu a místo betonového stolu jsme našli kovový s dřevěnou deskou.

Rozhodli jsme se stůl umístit k zámeckému skleníku. Proto jsme oslovili ředitele KZMB (Kulturní zařízení města Boskovice), který přislíbil dojednat potřebné věci s vedením města. Vše vypadalo nadějně, jenže pak začala váznout komunikace. Nevěděli jsme, co dál. Od Lipky jsme měli vše schválené a červnový termín konce projektu se blížil. Pan učitel Marek musel dvakrát požádat Lipku o prodloužení termínu. Nejprve do konce srpna, pak do prosince. Nakonec nás zachránil náš pan ředitel Ing. Mgr. Pavel Vlach, který nám na konci října domluvil schůzku přímo s vedením města. Díky tomu se nám podařilo získat povolení.

V tuto chvíli jsme mohli začít znovu plně pracovat a projekt dokončit. Stůl jsme „slavnostně“ umístili vedle venkovního posezení restaurace u zámeckého skleníku. Stalo se tak v pondělí 5. prosince 2022 za přítomnosti pana učitele Ing. Davida Marka a pana ředitele Ing. Mgr. Pavla Vlacha.

Tímto bychom chtěli poděkovat panu řediteli naší školy za významnou pomoc, všem zúčastněným a panu učiteli, že s námi projekt realizoval až do zdárného konce. Doufáme, že se stůl bude líbit všem, kteří ke skleníku zavítají a budou si chtít zahrát šachy (nebo dámu). Věříme, že zde najde své využití.

Realizační tým: František Jakubec, Petr Láník a Daniel Bohatec, žáci IT4

Spolupracujeme