V pátek 23. června 2023 se žáci zúčastnili velmi zajímavé exkurze v Pivovaru Černá Hora. Tento pivovar a sodovkárna je od 1. dubna 2010 součástí české pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz Group, a. s. Je to oblíbený pivovar s dlouhou historií, první zmínka sahá až do roku 1298. V současné době vyrábí i sodovky a všechny jeho výrobky se těší velké oblibě u všech věkových kategorií.

V rámci exkurze si žáci mohli prohlédnout všechny provozy pivovaru jako např. varnu, ležácký sklep, plnicí linku a další pomocné provozy. Bylo velmi zajímavé vidět na vlastní oči všechny části technologie výroby piv a limonád, se kterými se běžně setkávají nejen v místních restauracích a obchodech. Pozoruhodné bylo plnění lahví, kde je nutné docílit toho, aby pivo při plnění nepěnilo. Z tohoto důvodu se nejdříve vysaje vzduch z lahve a ta se pak naplní inertním plynem. Ten se následně vysaje, tím vzniká podtlak a lahev se může naplnit pivem, které již nepění.

Exkurze byla velmi zajímavá, protože jsme navštívili provoz, do kterého se člověk běžně nedostane. Na závěr jsme mohli ochutnat čerstvě čepovanou citronovku a ta všechny příjemně osvěžila.

Mgr. Monika Ondroušková, Mgr. Irena Karásková

1

Spolupracujeme